Радослав Симеонов

Радослав СимеоновУредник на Военно гробище-музей

Роден през 1964 г. в гр. Добрич, завършва през 1989 г. специалността „История” във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ и през същата година постъпва на работа в Историческия музей в гр. Добрич. От 1991 г. досега е уредник на Военно гробище-музей, като един от основните приоритети в дейността му е проучването на имената на погребаните в гробището български войници и офицери, както и събирането на документи, снимки и материали за тях. През 2006 г. съвместно с Величка Михайлова и Живка Ненова издава историко-библиографския справочник „Добричката епопея от 1916 г.“ През последните няколко години основен акцент в изследователската дейност на Р. Симеонов е издирването и проучването на българските военни гробища на територията на Румъния и Северна Добруджа, като понастоящем съвместно с Петър Бойчев работят върху капитален труд посветен на събитията на Добруджанския фронт от времето на Първата световна война 1916-1918 г., към който ще бъде приложен поименен регистър с имената на всички български войници и офицери загинали тук. В същото време Р. Симеонов е направил и първото по рода си проучване за всички добруджанци загинали във войните за национално обединение от 1912-1918 г., както и във Втората световна война от 1941-1945 г.