КОЛЕКЦИЯ ПРЕДИЗБОРНИ МАТЕРИАЛИ

Muzey NNI Priroda

Изключително богата колекция от предизборни материали от най-ново време се съхранява във фонда на Регионален исторически музей – Добрич. Колегите от отдел „Нова и най-нова история“ на музея през годините са събрали близо 5000 броя материали от различните предизборни кампании, провеждани след демократичните промени от 1989 г. Това са кампаниите за седмо Велико народно събрание, кампаниите за избори за обикновено Народно събрание, предизборните кампании за местна власт, кампаниите за президент и вицепрезидент на Република България, както и тези за Европейски парламент. В основната си част колекцията съдържа материали на хартиен носител – плакати, листовки, брошури, дипляни, знаменца, стикери и др. Богат е и набора от предмети, които политическите партии и коалиции са използвали по време на своите предизборни кампании. Това са: химикали, запалки, значки, ключодържатели, отварачки, гривни, тениски, шапки. Според наблюденията на музейните специалисти – от кампания на кампания, политическите партии стават все по-изобретателни в начина на провеждане на агитацията. В последните години предизборните кампании се пренесоха и в интернет пространството. В момента се провежда събирателска дейност, свързана с настоящата кампания за избори за местна власт. Музейните специалисти имат идеята в близко бъдеще да организират изложба, проследяваща развитието на предизборната агитация през последните три десетилетия.