ИНТЕРАКТИВНА ИЗЛОЖБА „НАРОДНА АСТРОНОМИЯ И МЕТЕОРОЛОГИЯ”

РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ДОБРИЧ

Имат удоволствието да Ви поканят на

интерактивна изложба

„Народна астрономия и метеорология”

narodna-astronomia-meteorologia-plakat

Изложбата илюстрира народните представи за звездното небе, слънцето, луната, звездите и кометите, както и за метеорологичните явления като дъжд, сняг, светкавици, мълнии, дъга, мъгла, роса, облаци, вятър и др. Народната астрономия включва вековни наблюдения на предците ни върху звездите и съзвездията, откриване на космически цикли, които имат въздействие върху растежа и живота на земята. Народната метеорология се състои в предсказването на времето по растенията, животните или природните явления.

Етнографският музей в Пловдив съхранява народната материална култура, но също така пази народните традиции, вярвания и обичаи, като ги представя по актуален и интерактивен начин. Тук можете да откриете светогледа на предците ни като усетите мъглата като Змей, бълващ дим от ноздрите си; да видите как на Гергьовден всяка капка става на жълтица; да срещнете Голямата мечка и да научите много интересни методи за познаване на времето по природни явления, растения и животни; да се научите как се правят гадания и магии; да преоткриете съзвездията по интерактивен макет на северната небесна полусфера; да се забавлявате сгатанки, приказки, и още много други.

Изложбата ще се открие на 20 март от 17.30 часа в Музея в градски парк „Св. Георги“

Заповядайте в света на звездите и облаците!