ПРОЕКТ NETWORLD ПРЕДСТАВЕН НА НАЦИОНАЛНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ „ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА НА БАЛКАНИТЕ, ПРОБИВЪТ НА ДОБРО ПОЛЕ И СЪБИТИЯТА ПРЕЗ 1918 г."

logo networld last

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ДОБРИЧ

9300 Добрич, ул. „Д-р К. Стоилов” 18, тел.: 058/603 256, тел./факс: 058/600 096, rim_dobrich@abv.bg, www.dobrichmuseum.bg

Регионален исторически музей (РИМ) – Добрич бе поканен да участва в Национална научна конференция „ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА НА БАЛКАНИТЕ, ПРОБИВЪТ НА ДОБРО ПОЛЕ И СЪБИТИЯТА ПРЕЗ 1918 г.", която се проведе на 18 и 19 септември 2018 г. в малкия салон на Двореца на културата в град Перник. Събитието бе реализирано с помощта на Института за исторически изследвания към БАН, Македонския научен институт и Регионален исторически музей – Перник. Националната научна конференция се проведе под патронажа на председателя на Националния комитет за отбелязване на 100-годишнината от Първата световна война (ПСВ) красимир Каракачанов – министър на отбраната на Република България.
Научен ръководител на конференцията бе доц. д-р Александър Гребенаров. В научният форум участваха бележити български учени като академик Георги Марков, проф. д-р Веселин Янчев, проф. д.и.н. Тодор Петров, доц. д-р Даниел Вачков и др. Колегите и гостите на конференцията с интерес изслушаха докладите на гост-лекторите проф. д.и.н. Ярослав Рубаха от Република Полша, доц. д-р Григорий Шкундин от Академия МНЕПУ – Москва, Русия и Джордже Стошич от Института за защита на паметниците на културата – гр. Ниш, Република Сърбия. Изнесоха се интересни факти от историческите събития, като всеки презентатор се базира на нови източници, които хвърлят вярна светлина в историята на събитията от Първата световна война.
Темата на конференцията е в корелативна връзка с проект „РАБОТА В МРЕЖА ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА МУЛТИКУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО ОТ ПЪРВАТА СВЕТОВНА ВОЙНА В СТРАНИТЕ ОТ РЕГИОНА НА РЕКА ДУНАВ" по Програма „Дунав 2014 – 2020" с акроним: NETWORLD, по който РИМ – Добрич работи от януари 2017 г.
Регионален исторически музей – Добрич бе представляван на конференцията от колегата Ивелина Романова – Мениджър Връзки с обществеността по проект NETWORLD. Темата на нейната презентация бе: "Проект NETWORLD като възможност за опазване и популяризиране на културното наследство от Първата световна война". Проектът е насочен към един от обектите на Музея – Мемориален комплекс „Военно гробище" като най-емблематичен и представящ събитията по време на „Добричката епопея" 5-7 септември 1916 г. Проектът Networld цели културното наследство от Първата световна война да бъде разпознаваемо; да бъде достъпно за туристите от Дунавския регион; да се повиши информираността за него; да се подобри атрактивността му; да се повиши чувствителността на младите хора към него; да се акцентира ролята на историческите събития от това време, влиянието върху нашето съвремие и извличане поуките от войната. Да се наложи брандът „WALK OF PEACE" като разпознаваем международен знак, тематично свързан с паметните места свързани с Първата световна война.

logo european year ch                                  logo wolk of peace

1konference_pernik.jpg2konference_pernik.jpg3konference_pernik.jpg4konference_pernik.jpg5konference_pernik.jpg6konference_pernik.jpgkonference_pernik.jpg