ОБРАЗОВАТЕЛНА ПРОГРАМА „ЛЯТО В МУЗЕЯ 2018“

Регионален исторически музей – Добрич предлага програма за занимания с деца „Лято в музея".

ЮНИ-СЕПТЕМВРИ

В Учебен музей – Възрожденско училище

Училище по калиграфия

Тема на заниманието: Да „нарисуваме" букви.

За художествената украса в старите книги – заставка, заглавка и миниатюра.

Тема на заниманието: "Археология на Добруджа"

Запознаване с историята на Добруджа, пътя на музейния експонат от местонамирането до експонирането.

Забавни игри (откриване на предмет в експозицията; символика, орнаментика, форма и др.)

Обогатяване на речниковия запас с нови думи като: „археология", „експониране", „колекция", „съкровище", „уникат", „лапидариум" и др.

Занимателна игра в лапидариума.

Работилничка "Сръчни ръце"

Рисуване или изработване от глина образец на оригинал от фонда на музея.

В музея в Градски парк „Св. Георги"

Тема на заниманието: "Природата на Добруджа"

Разглеждане на експозицията и запознаване на участниците с животинския и растителния свят на Добруджа.

Занимателни игри:

Кои животни/растения от експозицията са ми познати?

Разказ за любимо животно/растение.

Рисунка на любимо животно/растение.

Изложба на творбите на участниците.

Прожекция на филми с различна тематика.

В Етнографска къща

Тема на заниманието: "Добруджанецът на границата между две епохи"

Запознаване с традиционното облекло на добруджанеца и рисуване на автентична носия.

Запознаване с възрожденска къща и традиционен добруджански дом.

Запознаване с традиционен народен календар.

Рисуване на къща, носии, тъкани.

В Къща музей с Дом-паметник „Й. Йовков"

Теми по избор:

„Малкият добруджанец" по стъпките на Дора Габе

„Сред Йовковите герои"

„Раздумка в Антимовския хан"

Творчески занимания и игри (езикови и литературни игри, редене на образователни пъзели, пленери и др.) във фоайето на Дом-паметник и в двора на Къща музей "Йордан Йовков".

Образователни пешеходни турове под наслов „Следи от миналото"

Теми по избор:

„Чешмите в Добрич"

„Храмовете в Добрич"

„Паметници на възрожденската архитектура в Добрич".

В познавателния маршрут „Храмовете в Добрич" участниците могат да научат кои са храмовете от епохата на Възраждането, запазени до днес в града ни. Предвидено е посещение на православна църква. Целта е да се научи повече за архитектурата, символиката, за някои термини като: „трикорабна базилика", „притвор", „амвон", „олтарно пространство", „царски ред", „икони" и много други неща.

Маршрута „Чешмите в Добрич" обхваща разглеждане запазените образци в нашия град. Целта е да се предизвика интересът на участниците и да се провокират към разговор за традицията в изграждането им, за пластичната украса и елементите им, за значението на водата в миналото на добруджанеца.

Един от най-желаните за посещение паметници на възрожденската архитектура в Добрич е АЕМО „Старият Добрич", който представлява музей на открито и представя някогашната чаршия с: часовникова кула с камбанария, дюкяни, мюсюлмански храм от 18. век, добруджанска къща, кръчма, гостилница и др. Целта на маршрута е да се разбере местоположението и функцията на обектите във възрожденския град и тогавашното общество.

За записвания на тел.: 058/602 642, 0884 311 496

ЗАПОВЯДАЙТЕ!